Czy ten wynik musi konkretnie oznaczać ciążę?

Uprawiałam seks w 32 dniu cyklu. Podczas uprawnionego seksu mój okres był już spóźniony 5 dni. Teraz jest 41 dzień cyklu, a okresu wciąż nie ma. Partner nie skończył we mnie, bo stosunek trwał zaledwie kilka minut, bo został przerwany przez niepożądanych gości. Po zrobieniu testu wyszły mi 2 negatywne i 1 pozytywny wynik. Czy ten wynik musi konkretnie oznaczać ciążę, skoro partner nie doszedł, a nawet mu nie stanął wcześniej?

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam, jeżeli partner nie doszedł, czyli nie było wytrysku nasienia, to zajście w ciążę jest niemożliwe. Błędny wynik testu ciążowego może wynikać z jego wadliwości bądź nieprawidłowego obchodzenia się z nim. Natomiast proszę pamiętać, że test ciążowy można wykonać około 10. dnia po stosunku, a jeżeli wykonała go Pani wcześniej, to jest to prawdopodobna przyczyna takich rozbieżności w wynikach – być może test, który wskazał wynik pozytywny ma najwyższą czułość. Proszę zapoznać się z naszym artykułem, mówi m.in. o tym, kiedy wykonać test ciążowy oraz jakie sygnały, wysyłane przez ciało mogą sugerować ciążę: https://portal.abczdrowie.pl/czy-jestem-w-ciazy-wykonanie-testu-ciazowego-i-pierwsze-objawy-ciazy. Dla pewności może Pani wykonać jeszcze jeden test ciążowy, trzymając się ściśle instrukcji producenta. Najbardziej miarodajny i nie pozostawiający wątpliwości byłby wprawdzie test z krwi, który można wykonać w laboratorium, ale może Pani wykonać również test domowego użytku. Nie napisała Pani, czy tak długie cykle zdarzały się wcześniej oraz czy miesiączkuje Pani regularnie. Istnieje wiele możliwych przyczyn przedłużającego się braku krwawienia. Poza ciążą powodem braku menstruacji jest więc niekiedy infekcja intymna oraz choroby narządu rodnego lub zaburzenia hormonalne. Sugeruję więc wizytę u ginekologa, która pomoże w ustaleniu przyczyny braku miesiączki. O zaburzeniach miesiączkowania może Pani przeczytać także tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.