Czy TK zatok może być obciążające?

Witam , mam problem z zatokami, a mianowicie męczy mnie przewlekły katar i często mam zatkane kanały lzowe. Katar nie jest ropny, ale uczucie ucisku w okolicach oczu nie jest komfortowe. Mam skrzywiona przegrode nosowa , ale nigdy nie bylo wiekszych powiklan z tego powodu. Laryngolog dał mi skierowanie na tomografie ( CT). Chorowałam parę lat temu na raka tarczycy, przeszłam też radioterapie. Miałam już w swoim życiu parę tomografii, wiec podeszłam to sprawy trochę z niechęcią. Boję się, bo wiem że to obciążenie dla mojego organizmu. U radiologa poinformowano mnie , że mogę też wykonać badanie CBCT zatok, które jest dużo bezpieczniejsze. Muszę tylko za nie sama zapłacić. Czy ono pokaże lekarzowi dokładnie tyle samo co CT , czy jednak CT jest dokładniejsze?

Na pewno CBCT jest bardziej dokładnym badaniem i bardziej diagnostycznym niż zwykłe CT, więc trzeba się zastanowić i zapewne warto zainwestować w bardziej bezpieczne i szczegółowe badanie.

Daj już sobie spokój z tymi badaniami TK. Każde takie badanie TK to napromieniowanie człowieka rzędu kilkudziesięciu zdjęć rtg płuc. Nabawisz się białaczki lub innych popromiennych schorzeń szpiku. Skrzywioną przegrodę nosa , która przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu organizmu należy zoperować