Czy to alergia na cytrusy?

Witam Serdecznie! Jestem mamą 3,5-letniej dziewczynki. Od kilku dni u mojej córeczki wystąpiła jakaś dziwna wysypka na skórze. Są to czerwone, suche plamki, swędzące. Największe ich skupiska są na zgięciach rączek pod kolankami i na brzuszku. Córeczka nigdy nie miała problemów z alergiami. Jednak ta wysypka bardzo mnie zaniepokoiła. Zaczęłam obserwować dziecko, zwracam uwagę na to co je. Wydaje mi się, że jest to uczulenie na cytrusy. Moje pytanie brzmi: Czy taka alergia, na jedzenie, które już zna i nie było wcześniej problemu, może wystąpić dopiero teraz? Czy potrzebna jest natychmiastowa konsultacja lekarska? Zaczęłam podawać córeczce leki i odstawiłam cytrusy. Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytania. Dziękuję, Kamila Meyer

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Niestety jest możliwe pojawienie się alergii, nawet jeżeli wcześniej nie była obecna. Cytrusy często są przyczyna powstawania dolegliwości. Czasami objawy są spowodowane nie samym  cytrusem a środkami stosowanymi podczas uprawy i transportu.
Jeżeli zauważyła Pani nasilenie zmian po ich spożyciu, zdecydowanie należy z diety wykluczyć. Jeżeli stosowany lek przynosi efekty można go utrzymać.

Jeżeli chodzi o wizytę u lekarza, to jest ona konieczna bowiem bez badania nie da się stwierdzić czy na pewno są to zmiany alergiczne. Zachęcam do wizyty u prowadzącego pediatry.
Jeżeli zmiany będą się powtarzały konieczne będzie rozszerzenie diagnostyki w kierunku schorzeń alergicznych.

Pozdrawiam