Czy to jest borelioza czy SM?

Witam, zacznę może od tego, że dzisiaj wróciłem od neurologa z wynikami badań rezonansu magnetycznego, no i niestety wyszły jak na mój gust dość kiepsko. W badaniu RM głowy uwidoczniono zmiany hyperintenywne, największe w lewej półkuli mózgu płacie ciemieniowym o wymiarze LD około 7 mm oraz w obrębie wieca promienistego o wymiarze LD około 8 mm. Jak dla mnie brzmi to bardzo przerażająco. Objawy, jakie miałem wcześniej i z którymi borykam się już od kilkunastu lat to: wieczne zmęczenie, ziewanie, czasami drętwienie dłoni, nocne pocenie się i ogólna potliwość, fazy bystrości oraz fazy otępienia, problemy z pamięcią, koncentracją, przyswajaniem nowych informacji (podczas tej fazy otępienia). Pamiętam jak miałem 10-12 lat to ugryzł mnie kleszcz, po kilku miesiącach trafiłem do szpitala (z tego, co pamiętam to straciłem władzę w nogach i ogólnie czułem się tak, jakby ktoś mi łamał stawy), ale lekarze nic nie wykryli (diagnozowali mnie pod kątem padaczki dziecięcej). Później było parę momentów w życiu, że podczas dużego stresu, np. matura, praca inż., kłopoty w pracy, także dopadało mnie otępienie. Czy to możliwe, że borelioza może być w stanie uśpienia i kiedy organizm jest zestresowany, osłabiony, wtedy atakuje? Dodam jeszcze, że moja temp. ciała, kiedy byłem osłabiony była w granicach 35.2-35.5°C, teraz jest już lepiej. Pytanie także o tę demielinizację, czy to się cofa, czy jest szansa na naprawienie nerwów i odzyskanie zdolności pamięci? Pozdrawiam!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy w Pana przypadku mamy do czynienia z SM czy boreliozą. Niezbędne jest przeprowadzenie dodatkowej diagnostyki.

Należy pamiętać, iż mimo, że badanie MRI jest najlepszą metodą diagnostyki SM, to ma charakter badania uzupełniającego, a wyniki powinny być analizowane w odniesieniu do objawów jakie prezentuje pacjent.

Myślę, że warto przeprowadzić dodatkowe badania, gdyż objawy, które Pan prezentuje mogą występować w obu tych chorobach.

W przypadku SM oprócz badania MRI z kontrastem wykonujemy badanie płynu mózgowo-rdzeniowego jak i badanie potencjałów wywołanych.Czasami pomocne może być również badanie w kierunku obecności przeciwciał przeciw białkom mieliny.

Diagnostyka boreliozy polega przede wszystkim na wykonanie testu Western-blot w klasach IgG i IgM.
Borelioza jest bardzo podstępną chorobą i czasami pozostaje nierozpoznana przez długi okres czasu.Jedną z charakterystycznych cech przewlekłej boreliozy jest zespół przewlekłego zmęczenia i zmiany neurologiczne.

Jeżeli chodzi o odwracalność zmian neurologicznych to ważne jest jak szybko zostało wprowadzone leczenie, jak zaawansowany jest stopień degeneracji, wiek pacjenta, odpowiedź na leczenie i wiele innych czynników.

Uważam, że jeżeli nigdy nie był Pan diagnozowany pod kątem boreliozy należałoby zacząć właśnie od tego.

Pozdrawiam!