Czy to jest nerwica na pewno?

Witam Mam problem,każdy twierdzi,że to na tle nerwowym,ale ja mam wątpliwości.Zdaję sobie sprawę,że łatwiej byłoby gdybym zaakceptowała,że to nerwica,tak mówi pani psycholog,ale ja nie jestem przekonana czy to ona czy może dolega mi coś więcej. Mam dziwne uczucie w klatce piersiowej,jakby kołatanie,jakby zatykanie,jakby ściskanie,powoduje to silny lęk u mnie i nakręcam się bardzo.Odwiedzialam 3 kardiologów,za każdym razem echo,ekg,wszystko w normie,holter również,ale wykazał tachycardie w dzień,mam często puls stosunkowo wysoki nawet w spoczynku,wyniki krwi również dobre bardzo,crp ujemne,rezonans głowy,angio głowy ok,przepływy szyjne ok,w kręgosłupie szyjnym mam przepuklinę,która modeluje rdzeń,jest to pod kontrolą neurochirurga obecnie nie wymaga operacji.Zawsze byłam nerwowa i martwiąca się na zapas,czy to o dzieci czy o siebie,ale teraz nasiliło się strasznie,robię badania a sytuacja się nie poprawia,czy to jest nerwica na pewno?Mam również badanie u foniatry,kamerką i również wszystko ok.Hormony tarczycy ok,ale zaplanowaną mam operacje z powodu guzka,który niestety musi być usunięty i tak naprawdę od momentu,tej diagnozy moje dolegliwości się nasiliły bardzo,wcześniej byłam pod kontrolą endo,ale guzek przez 7 lat był ok,do kontroli co pół roku,natomiast odkąd biopsja przy dwukrotnym wyniki wyszła w trzeciej grupie odbiło się to chyba na moim zdrowiu psychicznym. Proszę o poradę czy to na pewno nerwica ? Rtg klatki piersiowej również dobre,a przytyka mnie,nakręcam się jeszcze bardziej,kilka razy zrobiło mi się słabo,jakbym miała zemdleć,ale nigdy do tego nie doszło,pełen kontakt. Pozdrawiam

Szanowna Pani,
zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest szczegółowa diagnostyka w Poradni Zdrowia Psychicznego - wskazana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Z wyrazami szacunku,
Bożena Waluś