Czy to mogą być właśnie objawy nerwicy?

Zacznę od początku mam 20 lat, od kilku miesięcy miewałam bóle głowy, oraz kręgosłupa chodziłam do lekarza rodzinnego przepisywał mi ketonal i zbywał ,aż w końcu trafiłam do szpitala miałam robioną tomografie, punkcje wyszło wszystko w porządku. W między czasie rzuciłam także palenie. Nie pale już ponad miesiąc.Pojawiły się dziwne symptony, zaczęłam miec głupie myśli martwic sie o swoją przyszłość, zaczęłam bardziej sie wszystkim przejmować nawet jakaś głupia myśl typu że może on wcale nie poszedł do kumpli to już zaczynam miec uciski w klatce piersiowej, drganie rąk,szybsze bicie serca trudności w łapaniu oddechu, ucisk w żołądku, oraz ból serca, a jak ktoś Mnie zdenerwuje automatycznie robi mi się słabo, gorąco i kreci mi się w głowie. Zawsze miałam silną rekację na stres, ale nigdy nie miałam bólów klatki piersiowej gdy się denerwowałam lub bałam.Miewam także co raz częściej ucisk na przepone. Zaczełąm bardziej przejmować sie swoim zdrowiem i bać się o nie. ostatnio ciągle chodziłam do lekarza i nic mi nie wykazywał. I zastanawiam sie czy to po prostu nie sa objawy nerwicy i gdzie powinnam sie udać żeby to zdiagnozować.

Witam Pana,

Zaburzenia lękowe - zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną objawiają się przyspieszonym pulsem (tachykardią) i podwyższonym ciśnieniem krwi, uciskiem w klatce piersiowej, problemami gastrycznymi, wskutek pobudzenia układu współczulnego (nadnercza produkują katecholaminy - adrenalinę i noradrenalinę), w stanach zagrożenia, np., strach, gniew, organizm mobilizuje się do działania., może występować napięcie mięśniowe, ból w okolicy karku i pleców.
Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy 3 czynniki lęku:
(1) Poznawczy (myśli, wyobrażenia).
(2) Fizjologiczny (doznania w ciele).
(3) Behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te aspekty wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego).
Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania,
Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją.
Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne, W tym przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Terapia poznawczo-behawioralna pomaga zmieniać przekonania, dzięki którym łatwiej jest radzić sobie z problemami w życiu codziennym.
Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią
Jeżeli wszystkie badania są w porządku to możliwe,
że Pani dolegliwości mają podłoże psychologiczne,.
Możliwe, że źródłem Pani dolegliwości jest brak snu,
przeżywane emocje, stres czy przemęczenie.
Objawy, które Pani opisuje, w tym lęk o własne zdrowie,
często też towarzyszą zaburzeniom nerwicowym.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu
okoliczności, które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Żeby skutecznie Pani pomóc Pani należy poznać
dokładnie naturę problemu, dotrzeć do jego źródeł
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do skonsultowania problemu z psychologiem
i do spotkań terapeutycznych, podczas których odzyska
Pan równowagę wewnętrzną i radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl