Czy to może być choroba tarczycy?

Jestem kobietą, 20 lat. Przez 4 ostatnie miesiące nie miałam miesiączki, na pewno nie jest to ciąża, bo nie mam kontaktów seksualnych. Przeczytałam gdzieś, że może to być efekt zaburzenia produkcji hormonów przez tarczycę. Czy w ten sposób może objawiać się choroba tarczycy? Ogólnie czuję się dobrze, oprócz tego nie mam innych niepokojących objawów. Martwię się, gdyż jestem regularnym dawcą krwi, jeśli to jakaś niezdiagnozowana dotąd choroba tarczycy, to czy mogłam komuś w ten sposób zaszkodzić? Bardzo proszę o odpowiedź.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Istnieje kilka potencjalnych przyczyn braku miesiączki - może być to choćby stres, nadmierny wysiłek fizyczny, znaczny spadek masy ciała, niedobory pokarmowe, ale także zaburzenia hormonalne - hiperprolaktynemia, zaburzenia czynności wydzielniczej jajników, a także - o co Pani pyta - tarczycy (najczęściej jest to niedoczynność, choć czasem brak miesiączki występuje w przebiegu nadczynności tego gruczołu). Nie jest to oczywiście pełna lista przyczyn. Powinna Pani koniecznie udać się do ginekologa, w celu wyjaśnienia podłoża problemu.

Niezdiagnozowana choroba tarczycy u krwiodawcy nie powinna zaszkodzić biorcy preparatu krwiopochodnego, zwłaszcza, że uzyskiwana krew jest zawsze szczegółowo badana. Do czasu ustalenia przyczyny braku miesiączki radziłabym jednak powstrzymać się od oddawania krwi.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.