Dlaczego niedoczynność tarczycy jest przeciwwskazaniem do honorowego oddawania krwi?

Chcialabym zacząć honorowo oddawać krew. Jednakże mam niedoczynnosc tarczycy a na stronach poświęconych oddawaniu krwi jest to przeciwskazanie. Chciałabym wiedzieć dlaczego ?

Witam!
Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto. Należy ona do schorzeń autoimmunologicznych, czyli wywołanych przez nieprawidłową odpowiedź układu odpornościowego. W przypadku tych schorzeń krwinki białe biorą "swoje" antygenty za "obce" i zaczynają produkować przeciwko nim przeciwciała. W przypadku choroby Hashimoto przeciwciała są skierowane przeciwko tarczycy, powodując jej niedoczynność. W trakcie przygotowywania krwi od biorcy do podania dawcy nigdy nie udaje się w pełni wyeliminować krwinek białych (leukocytów) z preparatu. W uwagi na tą możliwość "przeniesienia" nieprawidłowo działających leukocytów od chorego dawcy do biorcy osoby z chorobami tego typu są dyskwalifikowane z krwiodawstwa. Być może jednak w Pani przypadku występuje inna przyczyna niedoczynności, która nie stanowi bezwzględnego przeciwwskazania do oddawania krwi. Wątpliwości tego typu najlepiej wyjaśni konsultant z regionalnego centrum krwiodawstwa - dane kontaktowe znajdzie Pani w internecie.