Kwasica oddechowa jest możliwa przy moich wynikach?

Witam, jestem kobietą, mam 40 lat, ważę 58 kg przy 163 cm wzrostu. Zastanawiam się czy moje wyniki mogą wskazywać na kwasicę oddechową. Od 10 lat zmagam się z astmą alergiczną. Biorę leki, ale za zgodą lekarza odstawiam je, kiedy lepiej się czuję. Przez parę miesięcy nie musiałam ich brać, ale od kilku tygodni czuję duże duszności. Biorę wszystkie leki. Ponieważ nie czułam poprawy, zgłosiłam się do lekarza, po badaniu spirometrycznym i RTG klatki piersiowej pani doktor stwierdziła, że wszystko jest w normie. Zleciła badania tarczycowe i gazometrię krwi. Wyników z prób tarczycowych jeszcze nie mam, a w wynikach gazometrii zauważyłam obniżony poziom PO2=80,0 (norma 85-100). Pozostałe wyniki to: ph=7,412; PCO2=38,7;BE=-0,3;HCO3=24,1;satO2=95,8%. Pani doktor podejrzewała kwasicę oddechową, no i jeszcze ewentualnie chorobę sercowo-naczyniową. Dziękuję za pomoc, Katarzyna

Redakcja abcZdrowie

Witam,

według szerszych norm ciśnienie parcjalne tlenu we krwi tetniczej może wynieść minimalnie 75 mmHg. W zaostrzeniach astmy oskrzelowej może dochodzić do zaburzeń wentylacji, w związku ze zwężeniem dróg oddechowych i utrudnieniem dopływu powietrza do pęcherzyków płucnych.

Pozdrawiam