Gazometria - skąd takie wyniki?

PH 7,30, pCO2 58 mm/Hg, pO2 19 mm/Hg, Hct 43%, HCO3 28,5 mmol/l, TCO2 30,3, BE 2,1, SO2c 24%, THbc 13,3 g/dL. Skąd takie wyniki? Odczuwam lekkie duszności przy nabieraniu powietrza i lekko kręci mi się od jakiegoś czasu w głowie...

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przedstawiony wynik gazometrii jest nieprawidłowy i mam wątpliwości, czy jest prawidłowo wykonany, zwłaszcza, że jest niewspółmierny do objawów klinicznych. Jest to gazometria żylna, na podstawie której oceniamy pH krwi i zawartość dwutlenku węgla - CO2, nie interpretujemy utlenowania krwi. Ph jest u Pani nieco obniżone, co może świadczyć o kwasicy, CO2 i HCO3 podwyższone, co wiąże się z uruchomieniem mechanizmów kompensacyjnych.

Proszę zgłosić się do lekarza, który prawdopodobnie zleci kontrolne badanie, wskazane wykonanie gazometrii tętniczej, aby ocenić Pani wydolność oddechową. Ważny jest tu wywiad i badanie przedmiotowe, więc wizyta u lekarza jest konieczna.

Pozdrawiam.