Czy to może być opryszczka, czy zwykłe podrażnienia po stosunku?

Współżyłam z chłopakiem, później czułam pieczenie przy wejściu do pochwy (tak jakby otarcia). Dzień później wargi sromowe powiększyły się, tak bardziej bliżej dołu, miejsce tam jest opuchnięte, zaczerwienione, na wargach sromowych jest biały nalot /białe plamki. Dodatkowo na wargach pojawiły się pęcherzyki. Przy chodzeniu jak i siadaniu pojawia się ból i pieczenie, czuję dyskomfort. Przy oddawaniu moczu piecze. Przemyłam to płynem lactacyd. Pierwszy raz zdarza mi się taka sytuacja. Czy to może być opryszczka czy zwykłe podrażnienia po stosunku? Proszę o pomoc (mam 19 lat, chłopak u siebie nie zauważył żadnych zmian)

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

przyczyn takiego stanu może być wiele, bez odpowiedniego badania ginekologicznego ciężko stwierdzić, czy doszło do zwykłego podrażnienia, czy też przeniesienia jakiejś infekcji.

W przypadku podrażnienia, warto rozważyć stosowanie dodatkowego nawilżenia podczas stosunków. Pomocne są różnego rodzaju lubrykanty dostępne na rynku, polecamy te najbardziej naturalne, które są robione na bazie wody (zmniejsza to możliwość występowania alergii).

Takie stany występują też przy różnego rodzaju infekcjach intymnych (bakteryjnych lub grzybiczych). Oprócz zwykłego badania ginekologicznego, zachęcamy też do badania z użyciem laparoskopu, dzięki któremu możliwa będzie dokładniejsza diagnoza stanu Pani zdrowia.

Przy infekcjach i podrażnieniach można stosować odpowiednią farmakoterapię, polegającą na zwalczaniu podłoża infekcji i łagodzeniu dyskomfortu bólowego.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym infekcji intymnych:

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-skutecznie-wyleczyc-infekcje-intymne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.