Biała wydzielina oraz podrażnienie warg sromowych - co to?

Witam! Mam 18 lat. Dwa tygodnie temu miałam dziwne objawy w okolicach intymnych. Odczuwałam silne swędzenie i pieczenie oraz ból przy oddawaniu moczu. Moja pochwa i wargi sromowe były bardzo zaczerwienione i pojawiała się biała, gęsta wydzielina. Po 3 dniach pojawiła się miesiączka i objawy ustały. Nie odczuwałam żadnych z wyżej wymienionych objawów. Minęło 8 dni od miesiączki. Dwa dni temu objawy wróciły. Bardzo mnie swędzi i piecze. Co to może być? Czy powinnam iść do lekarza? Dodam jeszcze, że nie współżyje. Proszę o wyczerpującą odpowiedź, co to może być i co powinnam z tym zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Opisane objawy mogą sugerować infekcję grzybiczą sromu i/lub pochwy. Takie infekcje charakteryzują się występowaniem białych upławów z towarzyszącym świądem lub pieczeniem, zaczerwienieniem sromu. Infekcje grzybicze są związane z zaburzeniem równowagi mikrobiologicznej określonych powierzchni błon śluzowych. Takie zjawisko może wystąpić po przebyciu antybiotykoterapii, stosowaniu nieprawidłowej pielęgnacji okolic intymnych czy na skutek podrażnień podczas kontaktów płciowych.
Aby potwierdzić tą przyczynę wskazane jest wykonanie badania ginekologicznego i ewentualnych badań dodatkowych.
Leczenie może być miejscowe lub ogólne. Można rozpocząć leczenie od preparatu miejscowego (krem) dostępnego bez recepty w aptekach. Klotrimazol wykazuje umiarkowane działanie przeciwgrzybicze i czasami okazuje się niewystarczający, wówczas należy zastosować leczenie doustnymi lekami przeciwgrzybiczymi lub innymi lekami w globulkach dopochwowych.

Proponuję skonsultować problem z ginekologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl