Czy to możliwe, że migdałki odrosły?

Witam, w wieku przedszkolnym miałam usuwane migdałki, a teraz znowu bardzo często boli mnie gardło i przez co przyjmuje antybiotyk. Czy to możliwe, że migdałki odrosły i znowu będą musiały być usuwane? Julia, 18 lat

trzeba zbadać wszystko jest możliwe
Tonsillotomia to zabieg chirurgiczny polegający na zredukowaniu masy migdałków podniebiennych. Wskazana jest u osób jedynie z przerostem migdałków podniebiennych. Nawracające zakażenia lub ropień są przeciwwskazaniem do zabiegu. Metoda ta wiąże się z mniejszym ryzykiem zakażenia i tworzenia się ropnia niż operacyjne usunięcie całych migdałków. Dodatkowym atutem jest pozostawienie części tkanki limfatycznej, która w razie późniejszej infekcji górnych dróg oddechowych może podjąć swoje funkcje immunologiczne (odpornościowe). Operacja może być wykonana różnymi technikami. Najczęściej wybieraną, jest nacięcie migdałków za pomocą lasera. Inne metody to diatermia radiofalowa lub koblacja. Podczas zabiegu redukuję się masę migdałków o około 30-60 %. Po zabiegu pacjent poddany jest fachowej obserwacji. Przez kilka dni po operacji musi stosować specjalną dietę – najlepiej płynną, ograniczającą kwaśne, pikantne, bardzo gorące potrawy. W razie bólu chory powinien po konsultacji z lekarzem zaopatrzyć się w odpowiednie leki przeciwbólowe. Pełny powrót do zdrowia następuje najczęściej w 7-10 dni po zabiegu.
Tonsillektomia – zabieg laryngologiczny polegający na usunięciu (wyłuszczeniu) migdałków podniebiennych. Najczęściej wykonywana u dorosłych w znieczuleniu nasiękowym, u dzieci w znieczuleniu ogólnym.