Czy to na pewno nie zaszkodzi mojemu dziecku?

Dzień dobry. Jestem w 7tyg ciąży. Wczoraj na USG zostało potwierdzone bijące serduszko. Niestety plamie. Nie codziennie ale zdarzała się plama czystej krwii. Pani doktor nie zna dokładnej przyczyny. Mówi tylko że krew jest z kanału nie szyjki. Możliwe że to z mięśniaka. Mam leżeć i oprócz innych leków dostałam Rutinoscorbin 3x2. Czy to nie za dużo? Nie zaszkodzi to dziecku? Kolejne pytanie to czy mogę przyjmować 3 razy po 2 tabletki czy lepiej 2 razy po 3 tabletki? Czy ma to znaczenie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w ulotce preparatu Rutinoscorbin producent informuje, iż nie jest określone bezpieczeństwo stosowania go w ciąży oraz w czasie karmienia piersią.

Większość lekarzy uważa jednak, że Rutinoscorbin jest bezpieczny w ciąży, choć jak w przypadku każdego leku należy zachować ostrożność oraz konsultować jego przyjmowanie z lekarzem prowadzącym ciążę.

Jeśli zaś chodzi o dawkowanie leku, to proszę stosować się do zaleceń lekarza i przyjmować go wedle jego wytycznych, a więc trzy razy dziennie po dwie tabletki. Dawki zalecane przez producenta Rutinoscorbin to 1-2 tabletki na dobę (jeśli stosuje się go profilaktycznie) oraz 1-2 tabletki dwa, trzy lub cztery razy dziennie (w przypadku niedoboru witaminy C). Leczenie zalecone przez Pani lekarza mieści się więc w określonych normach.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znaleźć można poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-rutinoscorbin-jest-bezpieczny-w-pierwszym-trymestrze-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-brac-rutinoscorbin-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.