Czy to niewydolność przysadki, czy wczesna menopauza?
Witam,
jestem po badaniach hormonalnych w 1 i 2 fazie. Mam 24 lata. Moje objawy to rzadsze miesiączki, bóle głowy, uderzenia gorąca lekki trądzik i nerwowość. W pierwotnych badaniach miałam tylko podwyższony poziom prolaktyny.
Moje wyniki w 1 fazie: FSH 4,6 ml/U/ml (3,03-8,08) LH 0,7 ml/U/ml (2,39-6,6) Estradiol <10 pg/ml (21-251) prolaktyna nocna godz 22 10,61 [ng/ml] godz 02 34,35 [ng/ml] godz 06 24,43 [ng/ml] 17 OH progesteron 0,74 (nmol/l?) reszta hormonów w normie.
Wyniki 2 fazy: FSH 2,4 ml/U/ml LH 1,1 ml/U/ml Etradiol 157 pg/ml Progesteron 7,78 ng/ml PRL 19,72 ng/ml wyniki krzywych cukrzycowych , nadnercza w normie Biopsja endometrium- endometrium w fazie przedsekrecyjnej (2 faza) w badaniach wyszła jeszcze hiperbilirubenemia i hypercholesterolemia. Na badania trafiłam jedynie z podwyższoną prolaktyną - 687,8 mU/l (127-637).
Czy w takim przypadku potrzebny jest test z metoklopramidem i rezonans przysadki? Bardzo proszę o interpretację wyników.

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie!
Przytoczone wyniki badań niewątpliwie wskazują na zaburzenia hormonalne.
Najbardziej niepokojący jest tu podwyższony wynik prolaktyny. Zasadniczo zawsze zaleca się oznaczenie prolaktyny z jednoczesnym wykonaniem testu obciążenia metoklopramidem. Test ten bowiem w prosty sposób pozwala zróżnicować hiperprolaktynemię czynnościową od organicznej (gruczolak przysadki). Rezonans magnetyczny jest badaniem ostatecznym, gdy wynik testu z metoklopramidem )daje niejednoznaczne wyniki lub istnieje wysokie prawdopodobieństwo występowania guza.
Dodatkowo niepokojący jest stosunek LH/FSH. Prawidłowo wartość ta powinna wynosić około 1. Gdy wynik mieści się poniżej 0,6 (w Pani przypadku wychodzi 0,15) można rozpoznać niewydolność przysadki.
W obecnej sytuacji powinna się Pani skontaktować ze swoim ginekologiem, lub innym lekarzem, który kierował Panią na badania w celu uszczegółowienia diagnostyki zaburzeń.
Pozdrawiam.