Czy to normalne, że w wieku 18 lat mam tak mały biust?

Witam,

Mam 18 lat i nie mam prawie w ogóle biustu. W około sutków ostatnio pojawiły się włoski i myślałam, że niedługo pewnie mi się powiększą. Jednak nic z tego. Rozmiar dalej jest ten sam. A przecież w mojej rodzinie kobiety zarówno z mamy strony jak i z taty nie miały małych piersi. Miesiączkuję już od 4 lat, chociaż mój okres wciąż jest nieregularny. Jestem także trochę „przy kości”, więc tym bardziej nie rozumiem dlaczego moje piersi są tak małe. Naprawdę się martwię, że moje piersi już nie urosną - czy powinnam podzielić się obawami z lekarzem? I czy gdybym zdecydowała się na wizytę to lekarz będzie badał tylko moje piersi czy też ginekologicznie?

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Wielkość biustu jest cechą osobniczo zmienną. Duże znaczenie ma dziedziczenie, jednakże czasami cecha ta może odbiegać od ogólnej normy w rodzinie. Nie zawsze oznacza to konkretną patologię układu hormonalnego. Jednakże w przypadku podejrzeń można problem skonsultować z ginekologiem lub endokrynologiem.
Podczas wizyty u ginekologa zostanie wykonane badanie fizykalne i badanie ginekologiczne. Podczas badania ginekologicznego w przypadku dziewicy zostanie wykonanie badanie zewnętrznych narządów płciowych bez zakładania wziernika, badanie per rectum oraz ewentualnie USG przezodbytnicze w celu zobrazowania wewnętrznych narządów płciowych.
Proponuję skonsultować problem z ginekologiem lub endokrynologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl