Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 1 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Małe piersi - czy coś jest nie tak?

W tym roku skończę 15 lat, ważę 55 kg i mam wzrost 164. Bardzo się przejmuję sprawą mojego biustu, gdyż dużo czytałam na ten temat i dużo informacji w internecie jest takich, iż jest to poniekąd sprawa genetyczna. Mam mały biust, zaledwie 70B. Właśnie zastanawiam się nad sprawą tej genetyki - moje 2 babcie miały dosyć spory biust, moje ciocie także nie narzekają, moja mama ma taki dość duży, bo 75D;

Mama opowiadała mi, że ona w moim wieku miała już taki jak ma teraz, a nawet może i większy. Przejęłam się tym, gdyż ja w porównaniu do niej nie mam nawet ćwiartki tego. Czytałam też, że zależy od tego, kiedy zaczęłam miesiączkować. Pierwszy raz dostałam okres mając 13 lat i mam już regularny co 28 dni. Do którego roku życia rośnie biust? Czy mam jeszcze szanse na to, żeby mieć taki jak kobiety w mojej rodzinie? Uważam, że to wina tego, iż schudłam ok. 3 kg i tak to teraz wygląda.

KOBIETA ponad rok temu

Palenie vs. karmienie piersią

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy!

Wielkość biustu zależy głównie od czynników genetycznych, prawidłowego przebiegu dojrzewania płciowego oraz czynników konstytucjonalnych.

W opisanej sytuacji wielkość biustu jest uwarunkowana konstytucjonalnie (osobniczo), nie zawsze wielkość piersi jest w rodzinie taka sama. Twoja masa ciała, jak i wzrost są w środku normy według siatek centylowych dla dziewcząt polskich, wobec tego redukcja 3kg prawdopodobnie nie miała wpływu na rozmiar piersi.
Wzrost piersi ulega zakończeniu w wieku 16-20 lat, wówczas to dochodzi jeszcze do niewielkich zmian wielkości piersi. Trudno powiedzieć, jaką ostateczną wielkość osiągną Twoje piersi.

Redakcja abcZdrowie.pl

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy