Czy to uczulenie na chlor?

Witam, niedawno odkryłam u siebie uczulenie na chlor, występowało głównie po wakacyjnych pobytach w ciepłych krajach, gdzie korzystałam z basenów. Myślałam, że to raczej słońce mnie uczula, ale teraz znów wystąpiło uczulenie po kilkudniowym pobycie na basenach. Ze słońcem nie miałam teraz do czynienia. Moja skóra jest swędząca, występuje szorstkość i zaczerwienienie, właściwie na całym ciele. Czy jest na to jakaś rada? Jak to się leczy?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Pierwiastek chloru nie jest alergenem, jednak może powodować silne podrażnienie skóry, szczególnie gdy występuje w dużych stężeniach. Może to spowodować wiele nieprzyjemności.
Zwykle największe stężenie chloru występuje rzeczywiście na pływalniach.

Jeżeli Pani w tak negatywny sposób reaguje na ekspozycję na chlor najlepiej byłoby unikać ponownych narażeń, czyli unikać basenów, albo wybierać te gdzie chlorowanie nie jest duże lub woda jest ozonowana (niestety najczęściej woda nawet w basenach ozonowanych jest także chlorowana, ze względu na słabe działanie bakteriobójcze ozonu - zwykle jednak stężenie pierwiastka jest niższe).

Warto również stosować metody dzięki którym podrażnienie będzie mniejsze: po wyjściu z basenu bardzo dokładnie spłukać ciało woda bieżącą wodą i mydłem,  zastosować balsam nawilżający najlepiej łagodzący podrażnienia.

Zachęcam  również do wizyty dermatologa.
Pozdrawiam