Zaczerwienienie i napięcie skóry twarzy

Minęły 3 miesiące, wypróbowałam dwa apteczne kremy, nie stosuję wody do mycia twarzy, cera trochę się poprawiła, ale wieczorami znowu staje się napięta i czerwona. Jeden dzień bez kremu to dzień nie do wytrzymania. Tracę nadzieję, że kiedykolwiek będę mogła odstawić kremy oraz że cera będzie bez zarzutu jak przed basenem.. Czy płaszcz lipidowy został uszkodzony na stałe?

Witam serdecznie. Proszę zwrócić uwage jaki skład miały apteczne kremy o których Pani mówi. wspomniała Pani o basenie, jesli korzysta Pani z kąpieli w basenie, w którym jest chlor będzie Pani trudno poradzić sobie z problemem skóry wrażliwej. Warto poszukać basenu z wodą ozonowaną. Proszę unikać kosmetyków, które w swoim składzie mają retinol, alkohol lub kwasy owocowe. Trzeba zaopatrzyć się w preparaty natłuszczające, szczególnie zimą, a latem skóre koniecznie chronić przed słońcem. Nie należy również myc zbyt często skóry, gdyż wówczas ściera Pani płaszcz hydrolipidowy skóry. Płaszcz hydrolipidowy skóry to nic innego jak emulsja typu woda w oleju, gdzie woda pochodzi z gruczołów potowych, a olej z gruczolów łojowych, do tego dochodzą elementy powstałe w procesie keratyniznacji naskórka (lipidy naskórka NMF). Faktycznie, w przypadku nieodpowiedniej pielęgnacji mogła Pani uszkodzić płaszcz hydrolipidowy. Proszę zatem zadbać o właściwą pielegnację, o której wpsomniałam, jeśli takie postępowanie nie przyniesie efektów, sugeruję wizytę u dermatologa. Pozdrawiam.