Czy to zespół Polanda?

U mojej córki stwierdzono niedorozwój mięśnia piersiowego większego prawego. Czy to zespół Polanda? Dodam że oprócz tej nieprawidłowości nie stwierdzono żadnej innej charakterystycznej dla tego zespołu.

Pozdrawiam.

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Zespół Polanda jest zespołem wad wrodzonych, na który składa się hipoplazja (niedorozwój) mięśni klatki piersiowej, piersi, oraz czasami brodawki sutkowej po jednej stronie.

Jak sama nazwa wskazuje jest to zespół wad. Jeżeli u córki występuje tylko niedorozwój mięśnia piersiowego, sama nomenklatura nie ma chyba większego znaczenia, gdyż nie jest to wada genetyczna. Istotne jest tylko nasilenie wady i czy trzeba będzie ją korygować.

Pozdrawiam serdecznie