Nierówne piersi a zespół Polanda

Witam. Mam pytanie związane z zespołem Polanda. Jestem dziewczyna w wieku 17 lat. Od samego początku, gdy zaczęłam się rozwijać, miałam nierówne piersi, jednak z roku na rok ten problem się powiększał. Teraz różnica wynosi jakieś 3-4 rozmiary, dlatego też nie daje mi to spokoju, nie potrafię zaakceptować tego, jaka jestem. W związku z tym mam kilka pytań: 1. Jak można rozpoznać, że ma się zespól Polanda - czy są jakieś specjalistyczne badania, żeby wykluczyć innego typu choroby? 2. Czy operacja rekonstrukcji mięśnia piersiowego jest wliczana w koszty NFZ, czy trzeba się operować na własną kieszeń? 3. Jeśli tak, to ile taka operacja może kosztować? Proszę o odpowiedź, z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Zespół Polanda jest rzadkim zespołem wad wrodzonych, na który składa się hipoplazja (niedorozwój) mięśni klatki piersiowej, piersi oraz czasami brodawki sutkowej po jednej stronie. Rozpoznanie stawia się na podstawie badania lekarskiego oraz badań dodatkowych - np. USG.

Korekcja wady jest uzależniona przede wszystkim od stopnia deformacji klatki piersiowej. Rekonstrukcję można wykonać za pomocą tzw. ekspandera (rodzaj rozprężanego implantu, służący do przygotowania skóry klatki piersiowej przed wszczepieniem właściwej protezy) lub za pomocą tkanek własnych. Zazwyczaj wykorzystuje się płat skórno-mięśniowy z mięśnia najszerszego grzbietu, oczywiście pod warunkiem, że mięsień ten jest w pełni rozwinięty. Czasami bowiem w zespole Polanda można obserwować także niedorozwój tego mięśnia. W przypadku braku możliwości wykorzystania mięśnia najszerszego grzbietu, można zastosować przeszczepy tkankowe z innych części ciała – na przykład mięśni pośladkowych oraz mięśni powierzchni bocznej uda. Możliwości jest zatem wiele.

Osoby chore na zespół Polanda mogą operować się w ramach NFZ. Operację można wykonać w klinice chirurgii plastycznej. Co do kosztów operacji prywatnej - ceny są zróżnicowane i zależą od stopnia wady. Proponuję przejrzeć dostępne strony internetowe oferujące tego typu usługi, ale przede wszystkim udać się do lekarza, który sprawdzi, jaka jest u Pani przyczyna dysproporcji w wielkości piersi.

Pozdrawiam serdecznie