Co to jest zespół Polanda?

Witam. Mam pytanie do Pani dr. Agnieszki Barchnickiej. Zainteresował mnie artykuł na temat rekonstrukcji piersi. Jestem  mężczyzną w wieku 35 lat mam wrodzony zanik mięśnia piersiowego większego zwany "Zespołem Polanda." Pytanie w związku z tym czy jest możliwa rekonstrukcja piersi np: przeszczepiając jakiś skrawek mięśnia z innej części ciała tak żeby po zabiegu mógł on normalnie funkcjonować?  Proszę o odpowiedź .....Dziękuje

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Odbudowa piersi po mastektomii

Zespół Polanda jest rzadkim zespołem wad wrodzonych, na który składa się hipoplazja (niedorozwój) mięśni klatki piersiowej, piersi, oraz czasami brodawki sutkowej po jednej stronie. Korekcja wady jest uzależniona przede wszystkim od stopnia deformacji klatki piersiowej. Rekonstrukcję można wykonać za pomocą tzw. ekspandera (rodzaj rozprężalnego implantu, służący do przygotowania skóry klatki piersiowej przed wszczepieniem właściwej protezy) lub za pomocą tkanek własnych. Zazwyczaj wykorzystuje się płat skórno-mięśniowy z mięśnia najszerszego grzbietu, oczywiście pod warunkiem, że mięsień ten jest w pełni rozwinięty. Czasami bowiem w zespole Polanda można obserwować także niedorozwój tego mięśnia. W przypadku braku możliwości wykorzystania mięśnia najszerszego grzbietu, można zastosować przeszczepy tkankowe z innych części ciała – na przykład mięśni pośladkowych oraz mięśni powierzchni bocznej uda. Możliwości jest zatem wiele.

W Pana przypadku gorąco polecam konsultację u chirurga plastycznego, który oceni stopień nasilenia wady i zaproponuje Panu najlepszy i najmniej obciążający sposób leczenia. Proszę także pamiętać o tym, że zespół Polanda czasami współistnieje z szeregiem zaburzeń ze strony innych narządów, szczególnie układu krwiotwórczego. Dlatego też konieczna jest regularna kontrola lekarska.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty