Czy nierówne mięśnie klatki piersiowej to Zespół Polanda

Witam! Mój problem polega na tym, że mam nierówne mięśnie klatki, tzn. jeden (z prawej) jest dobrze wykształcony, a drugi (z lewej) nad sutkiem mięsień jest, a niżej go nie ma. Nie wiem co mam z tym zrobić, czy są jakieś leki, odpowiednie ćwiczenia lub coś, co mogłoby mi w tym pomóc. Wyczytałem z internetu, że jest to zespół Polanda. Jeżeli tak to jak to leczyć, czy są jacyś specjaliści.

Witam ! Zespół Polanda jest rzadkim zespołem wad wrodzonych, na który składa się hipoplazja (niedorozwój) mięśni klatki piersiowej, piersi oraz czasami brodawki sutkowej po jednej stronie. Rozpoznanie stawia się na podstawie badania lekarskiego oraz badań dodatkowych - np. USG. Leczenie uzależnione jest od stopnia deformacji klatki piersiowej. Zazwyczaj polega na chirurgicznej rekonstrukcji klatki piersiowej. Rekonstrukcję można wykonać za pomocą tzw. ekspandera (rodzaj rozprężanego implantu, służący do przygotowania skóry klatki piersiowej przed wszczepieniem właściwej protezy) lub za pomocą tkanek własnych. Zazwyczaj wykorzystuje się płat skórno-mięśniowy z mięśnia najszerszego grzbietu, oczywiście pod warunkiem, że mięsień ten jest w pełni rozwinięty. Nie istnieją leki, które można by zastosować w tego typu schorzeniu. Proponuję odwiedzić specjalistę chirurgii plastycznej, który po przeprowadzeniu badań będzie mógł stwierdzić czy u Pana można rozpoznać zespół Polanda. Pozdrawiam