Czy torbiel wykryta przez stomatologa powinna być leczona kanałowo?

Witam,chciałam zapytać ponieważ nie wiem co robic. nad górną dwójką u góry zrobił mi sie torbiel stomatolog rozwiercił zeba wlozyl jakies lekarstwo i dal antybiotyk, bol ucichł ale skierował mnie do chirurga , chirurg poczatkowo jak zobaczyl zdjecie powiedzial ze wystarczy wyleczyc zeba kanalowo ale zlecil zdj panoramiczne, po tym zdj zmienil zdanie ze jednak trzeba zrobic resekcje wierzcholka korzenia. Co Robić ?? wyleczyc kanałowo i czekac az torbiel sie wchłonie czy podjać się zabiegowi?

Witam,

w zależności od tego, jaka jest to torbiel, prawidłowo wykonane leczenie kanałowe (często na kilku wizytach, na których wymienia się opatrunek wewnątrz kanału zęba) może doprowadzić do jej zmniejszania się i gojenia. Jeśli mimo wyleczenia zęba kanałowo torbiel na kontrolnym zdjęciach rentgenowskich nie będzie się zmniejszała, wtedy trzeba rozważyć resekcję wierzchołka korzenia zęba z wyłuszczeniem torbieli. Bez odpowiedniego leczenia (kanałowego czy przy braku poprawy klinicznej leczenia chirurgicznego) torbiel może się rozwijać przez co kość wokół korzenia zęba może zanikać i przez to utrzymanie zęba będzie słabsze. Torbiele zębopochodne najczęściej nie dają dolegliwości bólowych, ale nie należy tego zlekceważyć i zaniechać leczenia.

Bez oceny zdjęcia radiologicznego trudno stwierdzić, która opcja leczenia u Pani jest najwłaściwsza. Jeśli ma Pani wątpliwości co do propozycji chirurga, proponuję konsultację z innym specjalistą chirurgii stomatologicznej, który po badaniu i ocenie zdjęcia rentgenowskiego zaproponuje leczenie.
Pozdrawiam