Przetoka ropna a ponowne leczenie kanałowe

około 13 lat temu miłam torbiel nad górną 2, była resekcja korzenia nastepnie leczenie kanałowe. Przez kilka lat było ok. Od ok 5 lat od czasu do czasu pojawia sie przetoka ropna , twarda nic z niej nie wypływa. Było łyżeczkowanie. I przetoka jest znów cały czas , czasem mam uczucie rozpierania. Jeden lekarz mowi,żeby leczyć ponownie kanałowo inny zeby wyrwać zeba i wstawić implant. Na zdjeciu widać nad korzeniem czarną niewielka ala chmurkę. Kanał był wypełniany dawno temu jakąs pasta. CO ROBIĆ

1. korzeń zęba nie jest zajęty przez próchnicę
2. nie ma zaniku kości wokół korzenia
3. korzeń nie jest złamany poddziąsłowo
4. resekcja nie spowodowała nadmiernego skrócenia korzenia
wtedy warto przeleczyć korzeń i uratować zęba.
Leczenie koniecznie musi być przeprowadzone w mikroskopie i pod kontrolą rtg.

W przeciwnym wypadku lepszym rozwiązaniem będzie usunięcie korzenia i wszczepienie implantu.

lek. stom. Wojciech Fąferko
www.dentim.pl