Czy USG dopochwowe wykrywa ciążę w 16. tygodniu jej trwania?

Witam, w dniu 28 października odbyłam wizytę ginekologiczną, gdzie miałam wykonane USG dopochwowe: trzon macicy przodozgięty, przodopochylny jednorodny AP 38 mm dł 44 mm Endometrium hiperechogenne gr 4,7 mm jajniki obustronnie bez echostruktur patologicznych prawy o wym 28x15 mm lewy 28x15 mm. Zatoka Douglasa wolna. Wizyta była przeprowadzana z powodu zaburzeń miesiączki. Zawsze regularne, ale zmniejszona objętość. Zalecił mi antykoncepcję dla wyrównania tego problemu. Stąd moje pytanie: jeśli byłabym w ciąży (ok. 16 tydz.), to czy lekarz mógł jej nie wykryć w tymże badaniu?

Witam serdecznie!

Ciąża w USG jest widoczna od około 6 tygodnia. Wówczas zarodek jest na tyle duży, że może być zauważony (jest wtedy wielkości około 5mm). Od 6-7 tygodnia można w badaniu zauważyć bijące serce.
Pierwsze badanie w prawidłowo przebiegającej ciąży jest zalecane między 12 a 16 tygodniem.
Zatem w 16 tygodniu ciąży powinna być ona widoczna podczas badania USG.

Pozdrawiam