Czy usunąć niezstąpione jądro, by poprawić jakość nasienia?

Witam! W wieku 28 lat (dwa lata temu) miałem przeprowadzoną operację przepukliny pachwinowej oraz sprowadzenia niezstąpionego jądra. Jądra nie dało się sprowadzić niżej, jest w górnej części moszny, ledwo wyczuwalne palcami. Jest mniejsze od drugiego, ledwo ukrwione o słabej echogeniczności (wynik usg). Drugie jądro w badaniu usg ma prawidłowe parametry, nasieniowody również ok. Problemem jest to, że nie mam plemników w nasieniu, (wynik badania - azoospermia). Zdecydowaliśmy się z żoną na ICSI. Podczas biopsji, wśród martwych plemników znaleziono żywe, udało się uzyskać 3 zarodki, jednak podczas transferu nie doszło do zagnieżdżenia. Jeden z lekarzy radzi mi, iż przed podjęciem kolejnej próby, być może powinienem usunąć to jądro, które już nie funkcjonuje, gdyż właśnie ono może zaburzać spermatogenezę w jądrze prawidłowym. Chciałem zapytać, czy to dobry kierunek leczenia. A może jest jeszcze jakaś inna metoda, z tego co czytałem, to azospermia nie jest standardem przy wnętrostwie jednostronnym.

Rzeczywiście literatura donosi, że nieczynne jądro, atroficzne może wywoływać zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu jądra zdrowego. Myślę, że postępowanie jakie zaproponował Panu lekarz jest słuszne. Tym bardziej, że jądro nieaktywne, obumarłe stanowi zagrożenie, że może w nim rozwinąć się nowotwór. Dlatego radziłbym właśnie usunąć to jądro obumarłe, a z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że jakoś spermy powinna się poprawić i zniweluje Pan zagrożenie wystąpienia nowotworu jądra.