Wnętrostwo u dziecka a konieczność operacji

Moje pytanie dotyczy wnętrostwa - u mojego synka po porodzie stwierdzono tą wadę. Lekarze liczą, że możliwe jest naturalne zstąpienie. Zastanawiamy się jednak co jeśli będzie inaczej? Czy konieczna jest w takich sytuacjach operacja?

Wiesław Mahaczek Urologia

witaj
mozliwe jest naturalne zstapienie, lecz jesli to nie nastapi wskazane jest sprowadzenie, pozostawienie niezstapionych jąder grozi choroba nowotworową
pozdrawiam

Proces zstępowania jąder trwa i spokojnie trzeba poczekać wg zaleceń WHO do 2-3 lat. Jeśli rzeczywiście nie zstąpią konieczna będzie operacja, ponieważ dla prawidłowego rozwoju jądra muszą być w mosznie - w niższej temperaturze.

Witam!
Wnętrostwo, to stan, kiedy nie stwierdza się obecności jednego lub obu jąder w mosznie.
Rozwój jąder następuje w jamie brzusznej a ich zstępowanie do moszny powinno zakończyć się w okolicach porodu. Często zdarza się jednak, że po porodzie u chłopców nie stwierdza się jąder w mosznie. Czasami mechanizmy fizjologiczne zstępowania jąder do kanałów pachwinowych nie są do końca wydolne i takie zstępowanie następuje nieco później. W literaturze podkreśla się fakt, że jądra, które zbyt długo przebywają poza moszną - czyli w miejscach o podwyższonej temperaturze, w stosunku do moszny, ulegają uszkodzeniu. Pierwszym elementem, który ulega uszkodzeniu, to spermatogeneza, co wiąże się z upośledzoną płodnością w przyszłości. Zatem należy dążyć do tego, by jądra jak najwcześniej znalazły się w mosznie. Z drugiej jednak strony jak wiemy można się spodziewać, że jądra zstąpią nieco później do moszny. Do kiedy więc czekać?
Powszechnie przyjmuje się, że można czekać do końca 2 roku życia. Natomiast w literaturze światowej pojawia się coraz częściej pogląd, że dziecko można operować znacznie wcześniej i operacja sprowadzenia jąder do moszny w pierwszym roku życia jest dopuszczalna a nawet zalecana. Wielu autorów podkreśla, że jeśli nie pojawią się jądra w 4 miesięcu życia w mosznie (wtedy kiedy jest największa fizjologiczna produkcja androgenów- czyli męskich hormonów płciowych, który ma istotny wpływ na rozwój i właśnie zstępowanie gonady), to prawdopodobieństwo, że takie jądra zstąpią nieco później jest małe.
Powyższe omówienie dotyczyło wnętrostwa, czyli braku obecności jąder w mosznie z powodu ich niedojrzałości.
Może natomiast zdarzyć się, ze jądra są "podciągane" do kanału pachwinowego na skutek obecności współistniejącej przepukliny pachwinowej- w takim przypadku wskazania do zabiegu operacyjnego są przyspieszone- nie czekamy, ponieważ przyczyną choroby jest obecność przepukliny, do zabiegu można pacjenta zakwalifikować wcześniej.
Zdarza się poza tym, że przyczyną wnętrostwa jest nieprawidłowa budowa, jądra lub jąder, bądź jego nieprawidłowe położenie- w takich przypadkach decyzje odnośnie diagnostyki lub leczenia podejmuje się w oparciu o nieco inne przesłanki.
Reasumując u każdego pacjenta, u którego stwierdza się brak jąder w mosznie należny zatroszczyć się o wizytę u chirurga dziecięcego, który po zbadaniu dziecka ustali dalszy sposób opieki. Nie należy czekać z konsultacją.