Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 8 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy moje dziecko ma problemy z jądrami?

Witam. Synek niedawno skończył roczek. Waga urodzeniowa 2570g urodzony w 38 tc przez indukcję porodu. W ciągu roku wykonywane 3 krotnie usg m.in. Jąder,w których "akurat" były jądra w mosznie i było wszystko ok. Przy zmianie pampersa dotykając czasami nie czuje u synka jąder w worku mosznowym. Słyszałam że do roku powinny one zstąpić i już nie wędrować. Czy mam się udać z synkiem do lekarza i podjąć jakieś kroki czy jeszcze czekać?
KOBIETA, 32 LAT 4 tygodnie temu

Fakty o zdrowiu - Oburęczne dzieci bardziej nadpobudliwe?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

niezstępowanie jąder, czyli wnętrostwo, dotyczy wielu niemowląt płci męskiej – o ile jądra często zstępują do moszny jeszcze w okresie życia płodowego, o tyle zdarza się, że do zstąpienia jąder dochodzi dopiero w pierwszym roku życia dziecka. Wówczas jest to zupełnie naturalne i nie powinno stanowić powodu do obaw.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/niezstapienie-jader.

Natomiast, jeżeli po ukończeniu przez dziecko 1. roku życia jądra nadal nie zstąpiły do moszny, wówczas wskazane są konsultacje u chirurga, a także kolejne, w Pani przypadku, badanie USG. Jeżeli tylko czasami nie wyczuwa Pani jąder, to oznacza to tzw. jądra wędrujące, które są często występującym typem wnętrostwa.

Warto wiedzieć, że nie zawsze niezstąpienie jąder w pierwszych miesiącach życia dziecka wymaga leczenia hormonalnego czy interwencji chirurgicznej – są sytuacje, kiedy jądra dziecka zstępują dopiero koło 2.-3. roku życia. Proszę porozmawiać z chirurgiem, do niego należy decyzja o dalszym postępowaniu w tej sytuacji.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy