Co robić gdy u dziecka cofnęły się jądra?

Dobry wieczór. Mam 10 miesięcznego synka. Kilka dni temu zauważyliśmy z mężem, że u maluszka zanikły jąderka. Wyczuwalne są jedynie podczas kąpieli jakby troszkę cofnięte. Czy to się jeszcze naprawi i jąderka wrócą na swoje miejsce? Czy wymaga to natychmiastowej reakcji i zabiegu? Dziękujemy za odpowiedzi
KOBIETA, 31 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Rozumiem Pani zaniepokojenie dotyczące sytuacji z synkiem. Zjawisko, o którym Pani wspomina, znane jako wnętrostwo lub kryptorchizm, może zdarzyć się u niemowląt i małych dzieci, w sytuacjach, gdy jądra nie zstąpiły stabilnie do moszny i są w stanie cofać się, np. pod wpływem chłodu czy emocji.

W wielu przypadkach jądra samoczynnie zstępują do moszny w pierwszym roku życia dziecka, ale jeśli zauważyliście Państwo, że jąderka są wyczuwalne tylko w określonych sytuacjach, warto to skonsultować z pediatrą lub pediatrycznym chirurgiem. Specjalista może ocenić, czy jest to sytuacja przemijająca i nie wymagająca interwencji, czy może potrzebna będzie dalsza diagnostyka lub leczenie.

Zazwyczaj w pierwszym roku życia zaleca się obserwację. Jeśli jądra nie zstąpiły stabilnie do moszny do około 12. miesiąca życia, wówczas lekarz może rozważyć dalsze kroki, które mogą obejmować zabieg. Wczesne leczenie jest ważne, gdyż stabilne zstąpienie jąder do moszny ma znaczenie dla przyszłej płodności dziecka oraz zmniejsza ryzyko innych komplikacji. Proszę jednak nie wpadać w panikę. Najważniejsze teraz jest, aby skonsultować się ze specjalistą, który na podstawie bezpośredniego badania będzie mógł Państwu doradzić najlepsze postępowanie.

Zapraszam do zapoznania się z informacjami w artykułach poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/niezstapienie-jader

https://portal.abczdrowie.pl/umocowanie-jadra-w-mosznie-orchidopeksja

https://zdrowie.parenting.pl/wnetrostwo-niezstapienie-jader

Z pewnością Państwa troska i uwaga, jaką poświęcacie zdrowiu synka, przyczynią się do podjęcia odpowiednich działań. Życzę dużo zdrowia dla synka i spokoju dla Państwa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.