Czy możliwe będzie poczęcie po takim zabiegu?

Witam. Mąż miał wykonywany zabieg wprowadzenia jąder do moszny w wieku 6-7 lat. Czy to może wpłynąć na problemy w trakcie starania się o dziecko?
KOBIETA, 29 LAT 2 miesiące temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie,

Przeprowadzenie zabiegu wprowadzenia jąder do moszny (orchidopeksja) w dzieciństwie jest dosyć częstą praktyką przy kryptorchizmie, czyli niezstąpieniu jąder. Zabieg ten jest zalecany w celu zmniejszenia ryzyka potencjalnych przyszłych problemów, w tym dotyczących z płodności.

Kryptorchizm (inaczej wnętrostwo) może potencjalnie wpłynąć na płodność ze względu na to, że jądra nie znajdujące się w mosznie mogą być narażone na wyższą temperaturę, a to negatywnie wpływa na produkcję i jakość plemników. Wczesna interwencja, tak jak w przypadku Pana męża, ma na celu zminimalizowanie tego ryzyka. Niestety, mimo wykonania zabiegu, u niektórych mężczyzn, którzy przeszli przez orchidopeksję, może zdarzać się obniżona płodność. Takie konsekwencje są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, w tym od tego, czy zabieg dotyczył jednego czy obu jąder, wieku, w którym przeprowadzono zabieg, oraz od ogólnej jakości wykonanej operacji.

Jeśli staracie się Państwo o dziecko i napotykacie na trudności, ważne jest, by skonsultować się z lekarzem. Możliwe, że Pani mąż będzie musiał przejść badanie nasienia (seminogram), które oceni liczbę, ruchliwość oraz morfologię plemników. Dodatkowo, w niektórych przypadkach może być zalecane badanie hormonalne czy USG moszny, aby dokładniej ocenić stan jąder po operacji.

Proszę nie zapominać, że medycyna rozrodcza oferuje obecnie wiele metod wsparcia par starających się o dziecko, więc ważne jest, aby nie tracić nadziei i szukać dostępnych opcji.

https://portal.abczdrowie.pl/niezstapienie-jader

https://portal.abczdrowie.pl/umocowanie-jadra-w-mosznie-orchidopeksja

https://zdrowie.parenting.pl/wnetrostwo-niezstapienie-jader

https://portal.abczdrowie.pl/seminogram

Życzę Państwu powodzenia i wiele zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty