Jądro wewnątrz jamy brzusznej a płodność

Mam przepuklinę mosznową z przemieszczeniem jądra do jamy brzusznej (z prawej strony). W wieku ok. 2 lat przepuklina wystąpiła pierwszy raz, jednak wszystko samo się zrosło. W wieku 7-8 lat przepuklina powróciła, jądro przemieściło się do jamy brzusznej i jest tak do dnia dzisiejszego. Mój dziadek również miał problem z przepukliną, więc jest to dziedziczne. Obecnie mam 22 lata (jądro w jamie brzusznej przez ok. 14 lat). Niezbędne jest jego usunięcie, czy istnieje możliwość sprowadzenia go do moszny? Gdzie się udać z tym problemem? Do chirurga czy urologa? Jakie są szanse na prowadzenie normalnego życia seksualnego i posiadanie potomstwa? Z erekcją nie mam problemów, drugie jądro jest zdrowe, spermę produkuje (trzeba będzie zbadać, czy zdolne są plemniki do zapłodnienia).

Niezbędne jest jego usunięcie, czy istnieje możliwość sprowadzenia go do moszny?

  • Jeśli jądro przez 14 lat jest umiejscowione w jamie brzusznej na pewno jest już nieaktywne, a poza tym może zagrażać w takim wypadku wystąpieniem w nim procesu nowotworowego wskutek przegrzania i transformacji niekorzystnej komórkowej. Zazwyczaj po tak długim okresie jądro takie usuwa się, a nie sprowadza do moszny.

Gdzie się udać z tym problemem? Do chirurga czy urologa?

  • Radziłbym raczej w chwili obecnej do urologa. Ale jeśli doszłoby do zabiegu to myślę, że we wspólnym zespole urologiczno-chirurgicznym (amputacja jądra urolog, zaopatrzenie przepukliny chirurg).

Jakie są szanse na prowadzenie normalnego życia seksualnego i posiadanie potomstwa?

  • Życie seksualne na pewno bez problemu. Co do płodności to radziłbym zbadać nasienie, wtedy Pan dostanie konkretną odpowiedź, czy Pan jest płodny (jądro w jamie brzusznej obecnie na pewno nie jest aktywne, ale wystarczająca może być produkcja plemników z jednego jądra).