Czy uszkodzenie takiej zmiany może spowodować nowotwór?

Nieopatrznie rozdrapalem punkt rubinowy ktory się pojawił na wewnętrznej stronie dłoni, zrobiło się z tego takie ciemne znamię wielkość 1 na 2 mm, czy lepiej to skonsultować z lekarzem? Czy uszkadzany punkt rubinowy może ewoluowac w coś groźnego np: czerniaka?
MĘŻCZYZNA, 38 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w treści pytania pisze Pan, że uszkodził zmianę rubinową obecną po wewnętrznej stronie dłoni. Po czasie doszło do wytworzenia się na jej miejscu brązowego znamienia. Wydaje się, że w tej sytuacji na pewno to miejsce będzie wymagało oceny dermatologa. Nie pisze Pan czy ulega ono zmianie (powiększa się, swędzi, boli, zmienia barwę na ciemniejszą). Dłoń to miejsce, które jest często drażnione, dlatego warto je poddać kontroli. Lekarz wykona badanie dermatologiczne poprzez obejrzenie skóry pod dermatoskopem.

Jeśli podczas oceny stwierdzi jakieś nieprawidłowości, to może zalecić obserwację, pobranie wycinka albo całkowite usunięcie tego fragmentu. Dlatego też zachęcamy do podjęcia kontaktu z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-naczyniaki-starcze-i-gwiazdziste https://portal.abczdrowie.pl/dermatoskopia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.