Czy w taki sposób można określić charakter zmiany skórnej?

Witam, chciałam zapytać czy poprzez zdjęcie pieprzyka ,jest się w stanie stwierdzić czy jest to czerniak?
KOBIETA, 21 LAT 4 dni temu

Dobry wieczór.

Dermatoskopowe badanie znamion (dermoskopia, mikroskopia epiluminescencyjna) jest najlepszą formą badania i monitorowania znamion skórnych. Mikroskopowe oglądanie powierzchni skóry przy pomocy kamery umożliwia skuteczną obserwację i ocenę struktur barwnikowych. W trakcie badania wideodermatoskopowego wykonane zdjęcia niepokojących zmian są archiwizowane, a wykonywane badanie w odpowiednich odstępach czasowych porównać i śledzić dynamikę zmian.

Mikroskopia konfokalna czyli inaczej refleksyjny mikroskop konfokalny to metoda uzupełniająca w diagnostyce czerniaka, szczególnie przydatna w diagnostyce dużej liczby znamion, często u osób z zespołem znamion atypowych. Pozwala na obserwację pełnej grubości naskórka oraz skóry właściwej przeważnie do głębokości warstwy brodawkowatej. Daje to możliwość wykonania tzw. „wirtualnej biopsji” z uniknięciem interwencji chirurga.

To istotne by stosować najnowocześniejsze z dostępnych metod, bowiem czerniak jest często mylony w zależności od stopnia zaawansowania z: brodawką łojotokową, znamieniem błękitnym, plamą soczewicowatą, rogowaceniem słonecznym barwnikowym, a także naczyniakiem czy chociażby podrażnionym znamieniem czy grzybicą paznokci. Dlatego aby móc właściwie różnicować wczesnego jak i zaawansowanego czerniaka przy każdym podejrzeniu czerniaka wysuniętym na podstawie badania znamion należy wykonać biopsję wycinającą, która jest jednocześnie pierwszym inwazyjnej diagnostyki.

A więc zachęcam na stacjonarną wizytę do lekarza dermatologa lub chirurga onkologa do którego nie jest potrzebne skierowanie na NFZ.

Pozdrawiam