Czy używanie jednej pasty do zębów przez całą rodzinę jest higieniczne?

Zastanawiam się czy używanie jednej pasty do zębów przez całą rodzinę jest higieniczne i właściwe? W mojej i wielu znanych mi rodzinach tak właśnie jest. Każdy oczywiście ma swoją własną szczoteczkę. Zdarza się jednak przecież dotknięcie szczoteczką opakowania pasty przy jej wyciskaniu, czy w ten sposób można się czymś zarazić?

Dzień Dobry Pani,

To zależy od indywidualnego podejścia do opisanej przez Panią kwestii...

Istotnym jest przestrzeganie podstawowych zasad higienicznych, skoro miałaby Pani potrzebę posiadania swojej pasty, to zachęcam Panią, by tak zrobić...

Serdeczności i radości w Nowym Roku!
irena.mielnik.madej@gmail.com

O ile nie powinniśmy pożyczać ani dzielić swojej szczoteczki z innymi osobami, to w zakresie pasty do zębów nie ma takiego zastrzeżenia. Wybór, czy będzie Pani korzystać ze wspólnej pasty z członkami rodziny należy do Pani i nie ma on znacznego wpływu choćby na większe ryzyko próchnicy czy innych dolegliwości. Najważniejsze, by pasta była dostosowana do potrzeb używającego tzn. jeśli członkowie rodziny mają różne potrzeby stomatologiczne np. nadwrażliwość zębów, stany zapalne dziąseł, jeszcze ktoś inny preferuje pasty np. ziołowe, to każdy może mieć inną pastę i dostosować ją do według swoich wymagań – to, co jednemu służy, drugiemu może szkodzić, np. alergizować. Co ciekawe, według badań np. pary posiadają podobną mikroflorę w jamie ustnej (poprzez pocałunki transferują też dobre i złe bakterie), co paradoksalnie może wzmacniać nasz układ odpornościowy. Jeśli jednak obawiamy się transferu szkodliwych bakterii z pasty na szczoteczkę to owszem, możemy posiadać własną :)

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl