Apap w ciąży, czy jest bezpieczny

Witam serdecznie. Mam 27 lat jestem w 29 tygodniu ciąży. Mam okropne bóle głowy od jakiegoś czasu i szukam leku, który mógłby przynieść mi w tym ulgę. Czy mogę zażyć paracetamol (Apap), a jeżeli tak to w jakiej dawce, aby było to bezpieczne dla mnie i przede wszystkim dla mojego dziecka? Jeżeli nie ma takiego środka, który mogę zażyć to jakoś się przemęczę, ale może jednak da się jakoś ulżyć? Czy Apap w ciąży ma jakieś negatywne oddziaływanie na płód? A może jest jakieś inne lekarstwo przeciwbólowe, które można z powodzeniem stosować bez obawy o zdrowie maluszka? Czy ktoś może miał podobny problem. Zależy mi na prawdziwych i sprawdzonych informacjach, dlatego prośba o wypowiedzenie się specjalistów w tej sprawie. Będę ogromnie wdzięczna za każdą poradę. Oczekuję z niecierpliwością na poradę. Pozdrawiam.

Dzień dobry.

Badania nie udowodniły ryzyka dla płodu przy stosowaniu Apapu.

Paracetamol można stosować podczas ciąży, tylko wtedy kiedy jest uzasadnione wskazanie. Wówczas dawka leku powinna być jak najmniejsza, czas przyjmowania leku krótki i odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami spore.

Ponadto pragnę zaproponować konsultację z lekarzem prowadzącym Pani ciążę.

Dariusz Pysz-Waberski
Psychoonkolog, Terapeuta, Chemik
http://xn--nadycie-ywb.pl/