Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 2 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy w takim przypadku tabletka mogła się gorzej wchłonąć?

Dzień dobry, wczoraj od około 21/22 miała bóle żołądka i chciało... Dzień dobry, wczoraj od około 21/22 miała bóle żołądka i chciało mi się wymiotować (podjęłam próbę lecz nie doszło do skutku) O 23:30 przyjęłam tradycyjnie tabletkę antykoncepcyjną. Nie wymiotowałam. Czy w takim przypadku tabletka mogła się gorzej wchłonąć ze względu na problemy żołądkowe i nudności? (nie czuję się najlepiej do teraz- poranek)
KOBIETA, 20 LAT około miesiąca temu

Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

opisana przez Panią sytuacja nie powinna mieć wpływu na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Nudności bowiem nie zaburzą wchłaniania tabletki.

Inaczej byłoby w przypadku wystąpienia wymiotów lub biegunki – wówczas substancje czynne mogłyby nie zdążyć się wchłonąć i w takim przypadku ochrona antykoncepcyjna mogłaby zostać zaburzona. Takie ryzyko pojawia się zwłaszcza do 3-4 godzin od przyjęcia tabletki, gdyż tyle czasu potrzeba, aby substancje zaczęły się wchłaniać do organizmu.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów (wymioty, biegunka) należy niezwłocznie przyjąć kolejną tabletkę z blistra lub stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne. Przyjęcie dodatkowej tabletki powinno nastąpić w ciągu 12 godzin od zastosowania ostatniej tabletki.

To, w jaki sposób postępować w przypadku pojawienia się objawów niepożądanych opisuje również ulotka dołączona do tabletek antykoncepcyjnych.

Więcej informacji dotyczących przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych znajdzie Pani w naszym artykule pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy