Czy zatrucie i zapalenie pęcherza mogły spowodować obniżenie skuteczności tabletek?

Dzień dobry! Od roku stosuję złożone, dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, przyjmuję je o godzinie 22.00. Wieczorem, pierwszego dnia po siedmiodniowej przerwie, zjadłam nowe, mocno przyprawione danie, które mi zaszkodziło - nie miałam biegunki ani nie wymiotowałam, ale towarzyszyły mi nudności przez całą noc. Razem z pierwszą tabletką antykoncepcyjną z nowego blistra zażyłam też 2 tabletki F*** w związku z bólem cewki moczowej i pęcherza. Czy te dwa czynniki - nudności i F*** mogły osłabić lub spowolnić działanie tabletek antykoncepcyjnych albo nawet uniemożliwić ich wchłanianie? Przestraszyłam się tego ewentualnego obniżenia skuteczności, więc następnego dnia o godz. 17.00 (po 19 godzinach) przyjęłam dodatkową pigułkę, a kolejne tabletki antykoncepcyjne zażywam o stałej porze. Czy powinnam obawiać się ciąży? Czy postąpiłam słusznie? Czy stosować prezerwatywy przez jakiś czas (7 dni?)? Serdecznie dziękuję Pani za odpowiedź. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

1. Jeśli nie wystąpiły wymioty ani biegunka, nie ma czego się obawiać. Nudności nie powodują zaburzeń wchłaniania tabletek.
2. Lek, który Pani przyjęła nie powinien zaburzać działania tabletek. Proszę jednak pamiętać, że przyjęła Pani antybiotyk! Nie wolno stosować antybiotyku jednorazowo (poza niektórymi przypadkami)! Powoduje Pani wzrost oporności bakterii na tą substancję i niedługo może ona być po prostu nieskuteczna. Poza tym przyjęcie jednej dawki antybiotyku z zakażeniu dróg moczowych jest nieskuteczne z założenia. Takie postępowanie jest niedopuszczalne!