Zmiana godziny przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych a ochrona

witam, czy mogę zmienić na stałe godzinę przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych yasminelle (21+7) na bardziej dogodną? do tej pory przyjęłam 2 tabletki z blistra (pierwsze opakowanie w życiu) około godz. 22.00, chciałabym zmienić porę na godziny ranne tj. około 8.00; czy mogę wziąć kolejną tabletkę dziś o 22.00 a kolejną jutro o 8.00 (zatem będzie odstęp 10-godzinny) i wówczas wszystkie pozostałe tabletki z blistra przyjmować zawsze około 8.00? czy nie zaburzy to ochrony?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

W takiej sytuacji powinna Pani nie brać tabletki o godzinie 22, a przyjąć ją o godz. 8 rano następnego dnia. Odstęp w czasie wyniesie >24h, co może się wiązać z nieskuteczną ochroną w kolejnych dniach. W związku z tym przez następne 4-5 dni powinna Pani współżyć z zabezpieczeniem mechanicznym (prezerwatywa). Przyjmując 2 tabletki w odstępie 10 godzin mogłoby dojść do zbyt dużego stężenia hormonu w organizmie i spowodować wystąpienie działań niepożądanych.