Zmiana godzin przyjmowania tabletek

Witam! Jestem mamą 4mies.córeczki, którą nie karmie piersią od 2 mies. Teraz zaczęłam przyjmować tabletki antykoncepcyjne (zaczęłam już drugie opakowanie,6-sta tabletka). Tabletki biorę o stałej porze. czyli o godz.21. Chciałabym bardzo zmienić godzinę na 8.00 rano ponieważ rano jest mi lepiej ją wziąć ze śniadaniem niż wieczorem, gdyż nie jem kolacji i występują u mnie czasami nudności z tego powodu (pusty żołądek). Koleżanka powiedziała mi żebym zaczęła zmieniać czas od 8-smej tabletki. Czy jest jakaś różnica od której tabletki zacznę zmianę czasu? Jak mam zmienić czas żeby nie zmniejszyć skutków działania tabletek antykoncepcyjnych? Czy moglibyście mi napisać jak mam zmienić czas. Dziękuję bardzo za pomoc i poświęcony czas na odpowiedź. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Zapewne Pani koleżanka poradziła zmianę czasu zażywania dopiero w drugim tygodniu blistra, ponieważ pierwszy tydzień jest szczególnie newralgiczny (pomyłka w tym tygodniu  może skończyć się "wpadką") - ma to pewien sens.
Skoro Pani nie karmi, to rozumiem, że stosuje Pani tabletki dwuskładnikowe? W przypadku ich stosowania, aby skuteczność antykoncepcji była zachowana, między kolejnymi tabletkami nie może upłynąć więcej niż 36 godzin - czyli z zażyciem tabletki nie można się spóźnić więcej niż 12 godzin. Jeśli więc zażywa Pani tabletki o 21.00, to tak naprawdę zamiast zażyć tabletkę o stałej porze, może ją Pani przyjąć następnego dnia do godziny 9.00 rano (ale im wcześniej, tym lepiej) i najprawdopodobniej skuteczność antykoncepcji zostanie zachowana. Jeśli jednak  nie chce Pani ryzykować, może Pani w drugim tygodniu blistra jedną tabletkę zażyć nie o 21.00, tylko o 24.00, a następną o 8.00 rano. Najlepiej byłoby przesuwać porę zażycia tabletki np. każdego dnia o 3 godziny, ale przecież nie będzie Pani wstawać o 3.00 w nocy, żeby zażyć tabletkę...
W przypadku tabletki jednoskładnikowej trzeba bardziej uważać na czas zażycia tabletki i w takim przypadku sensowne byłoby przesuwanie pory zażycia codziennie o 2-3 godziny.
Pozdrawiam!