Zmiana godziny przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

Jeśli pierwszy dzień cyklu był 28.01.2010 - tego dnia przyjęłam pierwszą tabletkę z opakowania o godz. 18.00, lecz wybór tej godziny nie był trafny, i chcąc przesunąć czas brania tabletek, 29.01 wzięłam o godz. 19, natomiast 30.01 o godz. 21.00. Jest to moje pierwsze opakowanie tabletek i chciałabym się dowiedzieć, czy w takim wypadku antykoncepcja jest zachowana? Czy w ogóle można tak przesuwać godzinę? Teraz będę już brała regularnie o 21.00, choć chciałabym nawet troszkę później, czy mogę to sobie tak stopniowo zmienić na 22.00 lub 23.00? Czy antykoncepcja jest w pełni zachowana? Jaki jest wpływ wagi na skuteczność antykoncepcji? Dodam, że ważę 80 kg.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Jeśli przerwa między optymalną godziną przyjęcia tabletki a jej rzeczywistym zażyciem nie była dłuższa niż 12 godzin, antykoncepcja jest w pełni zachowana (dotyczy to tabletek dwuskładnikowych jednofazowych, tabletki 3-fazowe lub progestagenowe działają na innych zasadach). W związku z tym, przyjęcie tabletki godzinę czy 2 później niż należy, nie powoduje zmniejszenia skuteczności. Warto jednak przyjmować je na tyle regularnie, na ile to możliwe.

Do tej pory nie udowodniono negatywnego wpływu masy ciała na skuteczność dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej (DTA), chociaż z punktu widzenia farmakodynamiki miałoby to sens. Zależność taką obserwowano ponadto w odniesieniu do tabletek progestagenowych i plastrów antykoncepcyjnych. Wydaje się, że skuteczność DTA jest na tyle duża, że wpływ masy ciała jest zaniedbywalny. Dużo groźniejsze są błędy w stosowaniu metody (np. zapominanie o konieczności przyjęcia tabletki).