Jak przyjmować tabletki?

Dzień dobry! Mam takie pytanie. Mam zamiar zacząć brać tabletki antykoncepcyjne, bierze je się o stałej porze, ja chciałabym przyjmować je rano, bo jest to dla mnie bardziej komfortowe. Jeżeli dostanę okres np. po południu i tabletkę będę musiała wziąć tego samego dnia, czyli po południu lub wieczorem, to czy następnego dnia i dalej każdego dnia, będę mogła brać już tebletki rano? Czy będę musiała brać o tej porze, o której wzięłam pierwszą tabletkę? Proszę o odpowiedź i z góry serdecznie dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie ma jednoznacznych wytycznych dotyczących tej kwestii, ale postaram się Pani pomóc… Jeśli dostałaby Pani okres np. o godzinie 16., to nie jestem pewna, czy przyjęcie pierwszej tabletki następnego dnia rano, np. o 9.00 dawałoby Pani skuteczną ochronę przed niechcianą ciążą… Myślę, że lepiej nie ryzykować i zażyć w takim przypadku pierwszą tabletkę o godz. 16, a drugą następnego dnia rano, np. o 10.00, a trzeciego dnia rano – o tej rannej godzinie, którą Pani preferuje. Od tego czasu proszę brać tabletki o stałej porze. Trzeba tylko pamiętać, aby pomiędzy zażyciem tabletek nie upłynęło więcej niż 36 godzin. Jeśli natomiast dostanie Pani okres późnym wieczorem, np. o 22., myślę, że można poczekać z zażyciem pierwszej tabletki do następnego ranka (np. godz. 8.). Pozdrawiam!