Jak stosować tabletki antykoncepcyjne? O której godzinie powinnam je brać?

Po raz pierwszy zacznę brać tabletki antykoncepcyjne i chciałabym je brać o określonej godzinie, czyli o godzinie 21. Tylko nie wiem, co zrobić, gdy np. dostanę miesiączkę w nocy. Czy będę mogła zażyć tabletkę o tak późnej porze? Czy na przykład będę mogła zażyć tę tabletkę rano, powiedzmy o godzinie 10, a następnego dnia już na przykład o godzinę później, kolejnego jeszcze później, aż do godziny 21 i wtedy brać je już regularnie o tej porze? I czy nie będzie to zmniejszało skuteczności tych tabletek? Proszę o jak najszybszą odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Aby antykoncepcja hormonalna była skuteczna od pierwszego dnia stosowania, pierwszą tabletkę należy spożyć jak najszybciej od wystąpienia miesiączki (do 24 godzin). Jeżeli dostanie Pni okresu w nocy, pierwszą tabletkę najlepiej zażyć rano po przebudzeniu. Oczywiście można to też zrobić o dowolnej godzinie w nocy.
Tabletki powinno się przyjmować każdego dnia o tej samej porze. Opóźnienie nie powinno być większe niż 12 godzin. Jeżeli tak się zdarzy, że pierwszą tabletkę przyjmie Pani w godzinach porannych, proponuję stopniowo zmieniać godzinę przyjmowania kolejnych tabetek - na przykład każdego następnego dnia z opóźnieniem 3-4 godzinnym. Wowczas po kilku dniach osiągnie Pani godzinę 21.00. Na przykład 1. dzień - 10.00, 2.- 14.00, 3. - 18.00, 4. - 21.00.
Jeżeli pierwsza tabletka zostanie spożyta późnym wieczorem, następnego dnia można przyjąć tabletkę kilka godzin wcześniej o 21.00 (np. 1. dzień - 24.00, 2. - 21.00).
Kilkugodzinne przesunięcia w przyjmowaniu tabletek nie zmniejszą ich skuteczności.