Co osłabia działanie pigułek?

Witam! Mam 22 lata, chciałabym, aby ktoś odpowiedział na moje pytanie. Tabletki antykoncepcyjne biorę od 3miesiecy, przez ostatni tydzień brałam o nieregularnych godzinach. Zawsze biorę o godz.17,l ecz tym razem raz o 18 raz o20. W niedzielę wypiłam około pół kieliszka wina i dopiero później przypomniało mi się, ż muszę wziąć tabletkę. Wzięłam o około 21. W poniedziałek kochaliśmy się z moim chłopakiem po południu, wytrysk był w środku. Czy jest prawdopodobieństwo, że mogę być w ciąży? Czy alkohol, który spożyłam przed wzięciem tabletki, mógł osłabić jej działanie? Prosze o odp,

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli chodzi o nieregularne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych - w przypadku tabletek jednofazowych (a takie są najpopularniejsze) skuteczność antykoncepcyjna  jest zachowana, jeśli tabletka zostanie zażyta z opóźnieniem nie dłuższym niż 12 godzin (czyli jeśli od zażycia ostatniej tabletki minie mniej niż 36 godzin). Czyli jeśli zapomniała Pani zażyć tabletkę o 17, ale łyknie ją Pani do godziny 5 rano następnego dnia, to wszystko jest OK. Dlatego lepiej łykać tabletki trochę później, np. o 21.00 - następnego dnia rano można sprawdzić, czy się nie zapomniało zażyć preparatu. Jest wtedy czas na skorygowanie błędu (do godziny 9. rano nastepnego dnia). Polecam artykuł: abcantykoncepcja.pl/zapomnialam-o-tabletce-co-mam-robic.

Co do alkoholu - spożywany w umiarkowanych ilościach nie ma wpływu na skuteczność antykoncepcyjną. Problem pojawia się wtedy, gdy się wypije za dużo i zwymiotuje połknietą tabletkę. W takiej sytuacji skuteczność antykoncepcyjna jest osłabiona - o ile kobieta nie połknie kolejnej pigułki po ustaniu wymiotów.

Pozdrawiam!