Tabletki antykoncepcyjne 24+4

Witam, zaczęłam brać pierwszy raz tabletki antykoncepcyjne 24+4 Y***, moja ginekolog kazała mi zacząć je brać dnia, w którym dostanę miesiączkę, a miesiączkę dostałam w piątek o godz. 23 i jest to za późna pora jak dla mnie i poczekałam do następnego dnia i wzięłam pierwszą tabletkę o godz. 14.30, i moje pytania to: Czy dobrze postąpiłam biorąc tabletkę dopiero drugiego dnia? W sumie to tylko kilka godzin, czy jestem chroniona jeżeli tak postąpiłam, czyli czy mogę uprawiać seks bez dodatkowego zabezpieczenia? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź. Sylwia

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Przyjmuje się, że pierwszą tabletkę blistra przyjmuje się w dniu wystąpienia miesiączki, i tak jeżeli krwawienie pojawia się w piątek, należy zażyć tabletkę oznaczoną tym dniem. W Pani przypadku tabletka została przyjęta w niecałe 16 godzin od wystąpienia krwawienia, więc teoretycznie antykoncepcja powinna działać prawidłowo, ale dla całkowitej pewności proponowałabym stosować dodatkowe metody zabezpieczenia przez kolejne 7 dni.

Pozdrawiam.