Czy mogę przyjmować dalej tabletki antykoncepcyjne?

Dzień dobry. Tydzień temu zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne. W pierwszym tygodniu od ich brania odbyłam stosunek, na wszelki wypadek zastosowałam następnego dnia Escapelle. Czy mogę przyjmowac dalej tabletki antykoncepcyjne bez dodatkowego zabezpieczenia?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nie napisała Pani, jakie tabletki antykoncepcyjne zażywa. Jeśli są to tabletki dwuskładnikowe, a pierwszą tabletkę przyjęła Pani w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego, to jest Pani chroniona tuż po jej zażyciu i nie wymaga to stosowania żadnych dodatkowych metod.

Jeśli pierwsza tabletka została przyjęta między drugim a piątym dniem krwawienia, to najlepiej stosować prezerwatywę lub inne zabezpieczenie przez 7 kolejnych dni.

Jeśli natomiast pierwszą tabletkę zażyła Pani po piątym dniu cyklu, to najlepiej zabezpieczać się przez cały cykl miesiączkowy.

Postępowanie w Pani przypadku jest więc uzależnione od tego, kiedy przyjęta została pierwsza tabletka. Szczegółowe postępowanie powinno zostać opisane w ulotce dołączonej do opakowania tabletek, które Pani posiada.

Inne pytania z podobnej tematyki znaleźć można pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pierwsza-tabletka-antykoncepcyjna, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pierwsza-tabletka-antykoncepcyjna-dzien-po-okresie, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pierwsza-tabletka-antykoncepcyjna-po-okresie-a-zabezpieczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.