Czy tabletki antykoncepcyjne utrzymały swoje działanie?

Witam, przez 5 lat brałam tabletki Naraya, jednak ze względów zdrowotnych lekarz zalecił zmiane na jednoskladnikowe Azalia po 7 dniowej przerwie. W 5 dniu przyjmowania tabletek azalia odbylam stosunek przerywany. Czy jest szansa ze moge byc w ciąży, czy ochrona zostala zachowana??
KOBIETA, 29 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

producent tabletek antykoncepcyjnych Azalia informuje w ulotce dołączonej do opakowania, w jaki sposób powinna nastąpić zmiana pigułek.

Jeśli następuje zmiana ze złożonej tabletki antykoncepcyjnej na pigułki Azalia, to pierwszą tabletkę Azalia najlepiej przyjąć po ostatniej tabletce dwuskładnikowej z substancją czynną. Wówczas nie jest konieczne stosowanie dodatkowego zabezpieczenia.

Jeśli jednak rozpoczniemy tabletki Azalia po przerwie na krwawienie z odstawienia, to trzeba stosować dodatkowe metody antykoncepcji przez pierwszy tydzień. Skoro nie zastosowała Pani prezerwatywy w piątym dniu przyjmowania tabletek Azalia, to istnieje niewielkie ryzyko zajścia w ciążę. Proszę wykonać test ciążowy.

Odpowiedzi na podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mam-stosowac-dodatkowe-zabezpieczenie-w-tej-sytuacji,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-przejsc-z-tabletek-antykoncepcyjnych-dwuskladnikowych-na-jednoskladnikowe,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-zmiana-tabletek-dwuskladnikowych-na-jednoskladnikowe-moze-zakonczyc-sie-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.