Czy ich działanie zostało osłabione?

Dzień dobry od 2 lat przyjmuje tabletki antykoncepcyjne Orlifique jednak w poprzednim miesiącu ze względu na wyjazd nie zezwalam ich przez cały miesiąc (od 1 tabletki aż do ostatniej) i następne opakowanie (czyli 1 tabletkę) powinnam zarzyc 1 dnia okresu jednak zrobiłam to dopiero 4 dnia. (I w tym miesiącu zostały zmienione mi tabletki z Orlifique na Vines) Czy coś może się stać przez to iż zarzylam tą 1 tabletkę trochę później? Czy ich działanie zostało osłabione?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zarówno tabletki Orlifique, jak i Vines należą do dwuskładnikowej antykoncepcji doustnej.

Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce tabletek, jeśli w poprzednim miesiącu nie była stosowana żadna forma antykoncepcji hormonalnej, to pierwsza tabletka antykoncepcyjna powinna zostać zażyta w pierwszym dniu cyklu, a więc w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. Wówczas ochrona przed ciążą następuje natychmiastowo, już w pierwszym dniu przyjmowania.

Jeśli natomiast, z różnych względów, pierwsza tabletka zostanie połknięta nieco później, to znaczy miedzy 2. a 5. dniem cyklu, to zaleca się stosowanie dodatkowej ochrony antykoncepcyjnej (np. w postaci prezerwatywy) przez kolejne 7 dni.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami można znaleźć pod następującymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pierwsza-tabletka-antykoncepcyjna-przyjeta-w-2-dniu-cyklu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pierwsza-tabletka-antykoncepcyjna-przyjeta-w-3-dniu-cyklu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pierwsza-tabletka-antykoncepcyjna-w-srodku-cyklu-a-zabezpieczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.