Śluz owulacyjny a tabletki antykoncepcyjne

Witam, dziś jest 15 dzień przyjmowania przeze mnie tabletek antykoncepcyjnych. Jest to moja pierwsza antykoncepcja hormonalna. W związku z tym mam pytanie - czy pojawiający się śluz od 13 dnia cyklu coś oznacza niepokojącego? Mimo iż do tej pory nie miałam praktycznie żadnego śluzu? I czy mogę bezpiecznie kochać się do końca bez żadnego strachu, że zajdę w ciążę? I jeszcze jedno pytanie. Przyjmuję tabletki prawidłowo o 10.00 rano. Czy przy drugim blistrze mogę zmienić godzinę przyjmowania na późniejszą? Jaka byłaby odpowiednia? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ocena śluzu i temperatury ciała podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej nie ma sensu. Jeśli zażywa Pani tabletki prawidłowo (rozpoczęła Pani stosowanie tabletek w pierwszym dniu miesiączki, stosuje je Pani regularnie, codziennie o tej samej godzinie), nie występowały wymioty, ciężkie biegunki i nie zażywała Pani leków mogących osłabić działania antykoncepcji hormonalnej (np. niektóre antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, przeciwgruźlicze, przeciwpadaczkowe...), to ryzyko ciąży jest bardzo małe, mniejsze niż 1% (wskaźnik Pearla mniejszy niż 1).

Każda pora dnia jest odpowiednia do zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Z praktycznego punktu widzenia dobra jest godzina 21-22. Skuteczność antykoncepcji hormonalnej jest zachowana, jeśli kobieta zażyje zapomnianą tabletkę z opóźnieniem mniejszym niż 12 godzin. Jeśli godzina 22. jest stałą porą przyjmowania pigułki, to w razie nie zażycia leku, kobieta ma czas, by skorygować błąd i zażyć zapomnianą tabletkę do godziny 10 rano następnego dnia.

Pozdrawiam!