Jak przesunąć godzinę przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych?

Witam, rocznikowo mam 18 lat i miałam problemy z regularnym okresem (po stosowaniu tabletek z progesteronem okres pojawia się). Na dzień dzisiejszy jest wszystko w miarę dobrze, zazwyczaj krwawienie pojawia się co 35 dni ostatni był 26.03.2010. Byłam u lekarza i zostały mi na początek przepisane dwa opakowania tabletek antykoncepcyjnych Y*** (schemat 24+4) ze względu na problemy z cerą i właśnie te nieregularne okresy, a także podejrzenie PCO. Dziś, tj. 28.04.10 r. o godz. 12:00 zauważyłam, że mam okres, o 15:30 wzięłam pierwszą tabletkę i teraz mam pytanie, czy mogę każdego dnia przesuwacz godzinę przyjmowania co 30 minut, aby dojść do godz. 22:00, bo chciałabym o takiej codziennie przyjmować tabletkę? Kolejnym pytaniem jest to, czy 7 dnia przyjmowania tabletek, czyli we wtorek, tj. 04.05.10, mogę bezpiecznie współżyć? Mam też jeszcze pytania, czy od czasu do czasu stosując inne tabletki na alergię (na receptę V***, ale tylko czasami je stosuję), przeciwbólowe, przeciwgorączkowe preparaty przeciw przeziębieniu, ochrona antykoncepcyjna zostanie zachowana? I ostatnim pytaniem jest też to, czy coś jeszcze oprócz preparatów z dziurawca, antybiotyków i leków przeciw HIV, padaczce, gruźlicy zmniejsza ochronę? Czytałam tu na forum, że są to np. sok grejpfrutowy, brukselka. A co jeszcze? Za odpowiedź z góry dziękuję! ;) M. PS Chciałabym stosować, jeśli tylko będę mogła, taką formę antykoncepcji do ok. 25 roku życia, czy później ze względu na tak długi okres przyjmowania tabletek, te problemy z regularnym cyklem i możliwością PCO, będę mieć problemy z zajściem w ciążę?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Antykoncepcja hormonalna zachowuje swoją skuteczność, jeśli opóźnienie w zażyciu tabletki wynosi mniej niż 12 godzin - między zażyciem dwóch kolejnych pigułek nie może upłynąć więcej niż 36 godzin. Tak więc może Pani przesuwać czas zażycia tabletki nie tylko o 30 minut, ale nawet np. o 3 godziny codziennie.

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych należy rozpocząć w pierwszym dniu miesiączki (pierwszy dzień cyklu) - wtedy osiągamy pełną skuteczność już od pierwszego dnia. W przypadku rozpoczęcia stosowania tabletek 2-5 dnia cyklu należy dodatkowo zabezpieczać się przez 7 dni (prezerwatywa) i dopiero 8. dnia zażywania tabletek osiąga się skuteczną antykoncepcję.

Na skuteczność antykoncepcji hormonalnej mogą wpływać niektóre antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze, wyciąg z dziurawca, duże ilości soku z grejpfrutów. To są takie najważniejsze, najczęściej stosowane leki. Proszę poczytać jeszcze ulotkę swoich pigułek - znajdzie tam Pani inne leki wpływające na antykoncepcję hormonalną.

Długie stosowanie antykoncepcji hormonalnej nie powinno wpłynąć na Pani płodność po zaprzestaniu jej zażywania. Natomiast PCO wpływa negatywnie na płodność kobiety. Jednak o ile zacznie się Pani starać o dziecko przed 30 rokiem życia (najlepiej koło 25 roku życia), to ma Pani bardzo duże szanse na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka. Chodzi mi o to, że w przypadki kobiety chorej na PCO nie jest zbyt roztropnie odkładać plany prokreacyjne na później (choć prawda jest taka, że także zdrowe kobiety mogą mieć kłopot z poczęciem dziecka, jeśli "zabiorą się" za to po 35 roku życia...).

Pozdrawiam!